O FESTIWALU
Geneza
Świat zegarków naręcznych od wielu lat zdominowany był przez duże marki przemysłu zegarmistrzowskiego o ugruntowanej pozycji. Szanujemy te marki i podziwiamy ich osiągnięcia, gdyż często są to firmy, które zaczynały jako małe, niezależne manufaktury. Rozumiemy jednak, że piękno to pojęcie bardzo subiektywne i że jest praktycznie niemożliwym, aby odpowiadać gustom i potrzebom wszystkich konsumentów przy zastosowaniu uniwersalnych rozwiązań na dużą skalę.

Dlatego chcielibyśmy docenić fakt, iż niezależni wytwórcy będąc blisko użytkowników i reagując na ich potrzeby i oczekiwania mogą zaoferować swoim klientom prawdziwie wyjątkowe wzornictwo, a my cenimy tę wyjątkowość.

Przedstawiamy Państwu Festiwal AUROCHRONOS. Nazwa festiwalu to połączenie dwóch słów wyrażających zarazem jego podstawowe wartości, które chcielibyśmy Państwu przekazać. Aurochs, czyli (ang.) Tur, przodek bydła domowego - duże, silne i dzikie zwierzę, którego postura budziła respekt. Reprezentuje nie tylko siłę, wolność i upór potrzebne w stałych staraniach w przebiciu się na rynku zegarków, lecz symbolizuje także odradzający się sentyment do zegarków i do rzemiosła, który prowadzi do budowania unikalności i wyjątkowego charakteru marki. Grecki bóg Chronos to personifikacja czasu i symbol stworzenia. Jego atrybut - klepsydra jest symbolem upływu czasu. Dla nas oznacza czas na powrót do korzeni, tradycji małych niezależnych manufaktur o wyjątkowym stylu i indywidualności, które w dzisiejszej rzeczywistości mogą harmonijnie współistnieć z największymi w branży.
Festiwal
Spotkajmy się 29 i 30-go września w Łodzi, mieście położonym w centralnej części Polski, w Europie i razem bądźmy świadkami kontynuacji ruchu wspierającego niezależnych producentów zegarków.

Będzie to idealne miejsce, aby zobaczyć głównych producentów z Polski, jak również różnorodne niezależne marki zegarmistrzowskie z całego świata i spotkać ludzi którzy za nimi stoją. Podczas Festiwalu będzie można poznać historię powstawania i rozwoju firm zegarkowych a także zakupić podziwiane modele. Wystawcy będą mieli wyjątkową okazję by zaprezentować się szerszej publiczności, oraz znaleźć potencjalnych partnerów biznesowych, dystrybutorów czy przedstawicieli. Lecz przede wszystkim AuroChronos będzie świetną okazją do zintegrowania naszej społeczności.

Termin Festiwalu także w tym roku przypada na czas, gdy w mieście organizowany jest Light Move Festival - największy festiwal światła w Polsce i jeden z największych w Europie. Jest to znane i cenione wydarzenie, które każdego roku przyciąga do Łodzi dziesiątki tysięcy osób.

W tym roku bądź w odpowiednim miejscu i czasie. Przyjdź i odwiedź II Międzynarodowy Festiwal Niezależnych Producentów Zegarków – AuroChronos.
Jury
Przewodniczący jury
Władysław Meller - Magister, inżynier mechanik o specjalności Konstrukcja Przyrządów Precyzyjnych, którego zainteresowanie zegarkami i zegarmistrzostwem zrodziło się jeszcze w czasach dziecięcych, gdy całe popołudnia spędzał pod okiem swojego ojca w zakładzie zegarmistrzowskim. Od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia współtworzył przedstawicielstwo szwajcarskich firm zegarkowych na rynku w Polsce. Od 1999 kreował salon jubilerski w Warszawie, który od 2017 roku przekształcony w odCzasu doCzasu funkcjonuje w CH Złote Tarasy. W roku 2003 współtworzył Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, a od momentu przekształcenia się Klubu w formalne Stowarzyszenie w roku 2009 bierze udział w jego działalności. Redaktor i autor wielu dzieł i opracowań m.in.: „10 lat Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków” czy „Przystanek: zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia”. Jego opracowania na temat zegarków i zegarmistrzostwa pojawiają się w rubrykach poświęconym branży różnorakich magazynów kolorowych i portali internetowych. Był pierwszym redaktorem naczelnym portalu Zegarki i Pasja (www.zegarkiipasja.pl) od momentu jego powstania w 2014 roku. Tam też również cały czas regularnie publikuje i dzięki swojej wiedzy fachowej wspiera merytorycznie redakcję portalu i drukowanego kwartalnika.
Kalle Slaap – zegarmistrz, znany holenderski popularyzator mikro-marek. Założyciel szkoły zegarmistrzowskiej prowadzący autorskie szkolenia także dla właścicieli i producentów mikromarek.
Jonathan Kopp – założyciel i redaktor naczelny magazynu "Watchisthis", wysokiej klasy publikacji pisanych z pasją o zegarkach o cenie nieprzekraczającej 2500 $. Jonathan jest również niezależnym pisarzem dla BBC News oraz doradcą biznesowym specjalizującym się w branży zegarków.
Arkadiusz Złotowski – z wykształcenia zegarmistrz i elektronik, którego pasją jest lotnictwo, elektronika i zegarmistrzostwo. Jakby nie został zegarmistrzem to na pewno był by pilotem. W pracy kieruje się pasją i miłością do zegarków, bez których według niego nie można wykonywać tej profesji. Fascynuje go nieskończenie fakt jak twórcy oferują różne funkcjonalności wycięte z pół kilograma metalu oraz jak bez użycia wszędobylskiej elektroniki zegarek wie, że luty co cztery lata jest o jeden dzień dłuższy. Przygodę z zegarkami rozpoczął w roku 1994 pracując w serwisie lokalnej sieci sprzedaży zegarków. W roku 1995 rozpoczął pracę na własną rękę. W roku 2006 został zatrudniony w Swatch Group w Warszawie, gdzie zasmakował prawdziwego zegarmistrzostwa i brał udział w szkoleniach w Szwajcarii. Okazało się to krokiem milowym w jego karierze. W 2012 roku postanowił wrócić do Łodzi i przenieść najlepsze szwajcarskie rozwiązanie na rynek łódzki.
Marcin Kasprzak - redaktor naczelny magazynu LOGO. Wcześniej redaktor magazynów Malemen, Playboy oraz Esquire. Interesuje się pozycjonowaniem marek, brandingiem narodowym, lotnictwem pasażerskim i podróżami z możliwie jak największą liczbą przesiadek. Zainicjował badanie "Szafa Polaka", którego część poświęcona byłą zegarkom.
Maciej Kopyto – właściciel i redaktor naczelny wydawnictwa Zegarki i Pasja, a prywatnie miłośnik zegarków mechanicznych, niestrudzony odkrywca historii zegarmistrzostwa, miłośnik zegarków mechanicznych produkowanych szczególnie w latach 60'/70' XX wieku i kolekcjoner czasomierzy vintage oraz twórca bloga Manufaktura Czasu. Dorastał w okresie, kiedy świat przechodził apogeum fascynacji kwarcem. Kontakt z tradycyjnym zegarmistrzostwem zawdzięcza Rodzicom. Kiedy stał się posiadaczem pierwszego czasomierza mechanicznego – modele kwarcowe przestały istnieć. Ta fascynacja przerodziła się w pasję, która na przestrzeni ostatnich lat wypełnia niemalże każdą wolną chwilę, co więcej - urosła do rangi filozofii życia związanej z codziennym użytkowaniem zegarka mechanicznego.
Artur Cholewski – pomysłodawca, współzałożyciel oraz administrator Czasoholików - największej i najbardziej prężnie działającej polskiej grupy Facebook poświęconej zegarkom. Zawodowo manager w banku, a prywatnie pasjonat chronografów vintage oraz kolekcjoner okularów z lat 80 XX wieku.
Opinie
„Festiwal Aurochronos jest w pierwszej piątce (imprez zegarkowych)”

Jonathan Kopp(Dziennikarz, założyciel magazynu Watchisthis)

„Brałem udział w wielu imprezach zegarkowych, ale szczerze mówiąc Aurochronos jest w pierwszej piątce. Cały zespół festiwalowy był naprawdę super i wszystko było dobrze zorganizowane. Czekam z niecierpliwością na drugą edycję.”

„Już nie mogę się doczekać kolejnej edycji”

Holke Dijkmann(Założyciel Dijkman Watches)

„To była wspaniała przygoda choć nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Przyjęcie było bardzo ciepłe i stało się jasnym, że wydarzenie to było świetnie przygotowane. Zainteresowanie moimi zegarkami było duże i odpowiadałem na wiele pytań. Było jasne, że ta impreza jest inna. Świetnie się bawiłem i chciałbym również podziękować organizatorom za wspaniałe wydarzenie, które zorganizowali. Już nie mogę się doczekać kolejnej edycji.”

„Doskonały pomysł na promowanie współczesnego zegarmistrzostwa”

Bogusław Kocerba(Administrator grupy "Czasoholicy")

„Doskonały pomysł na promowanie współczesnego zegarmistrzostwa, nowo powstających marek polskich i zagranicznych. Najlepszy dowód na to, że nawet przy skromnych środkach można stworzyć wydarzenie godne uwagi.”

„Pionierska inicjatywa (…) uchylająca okno na nieprzemierzony świat tak zwanych microbrandów”

Łukasz „Gondi” Grządziela(Administrator i współzałożyciel grupy „Czasoholicy”)

„Aurochronos Festival to pionierska inicjatywa na naszej rodzimej scenie zegarkowej uchylająca okno na nieprzemierzony świat tak zwanych microbrandów, dająca możliwość obcowania polskim miłośnikom zegarków z produktem, którego próżno szukać na rynku zdominowanym przez marki popularne.”

„Tu jako pierwszy odkryjesz przyszłość horologii!”

Kalle Slaap(Nauczyciel zegarmistrzostwa / członek Jury)

„Dobrze zorganizowana wystawa bardzo obiecujących mikrobrandów. Tu jako pierwszy odkryjesz przyszłość horologii!”

„Znakomita organizacja i wspaniała współpraca między wieloma ekscytującymi markami”

Brendan Horneman(Założyciel Kneijnsberg & van Eijk)

„Festiwal zegarków Aurochronos był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Jako nowo powstały mikrobrand, komentarze i zdecydowanie pozytywne reakcje dały mi dodatkową motywację, aby rozwinąć mój biznes jeszcze bardziej. Znakomita organizacja i wspaniała współpraca między wieloma ekscytującymi markami.”

„Dla mnie Festiwal Aurochronos będzie zdecydowanie doroczną podróżą do Polski”

Eric Yeh(Założyciel Havaan Tuvali)

„Wystawa, podobnie jak miasto, jest niesamowita, a gospodarze wykonali wspaniałą pracę łącząc wszystko. Moim zdaniem jako wystawcy, przyjęcie tłumu nie mogło być lepsze. Mam nadzieję, że w przyszłym roku skala Festivalu będzie większa i przyciągnie więcej mikro marek do wzięcia udziału, a dla mnie Festiwal Aurochronos będzie zdecydowanie doroczną podróżą do Polski.”

„Wspaniały moment pełen spotkań oraz organizacja na najwyższym poziomie”

Filipe Silva(Założyciel CreaWatch - obecnie Filipe Silva)

„Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że mogłem uczestniczyć w pierwszej edycji Aurochronos. Wspaniały moment pełen spotkań oraz organizacja na najwyższym poziomie. Niech żyje Festiwal Aurochronos oraz wielkie podziękowania dla organizatorów.”

„Świetnie się bawiłem w Polsce, gdzie otrzymałem bardzo ciepłe powitanie”

Steve Chan(Założyciel Crafter Blue; założyciel Undive Watches Innovation)

„Dziękuję dwóm entuzjastycznym mężczyznom, Maciejowi i Pawłowi miałem świetną okazję dołączyć do Festiwalu Aurochronos w Łodzi. Jestem zdumiony, że poznałem wielu zegarmistrzów z różnych kultur i świetnie się bawiłem w Polsce, gdzie otrzymałem bardzo ciepłe powitanie od miejscowej ludności. Nie mogę się doczekać przyjazdu na festiwal w przyszłym roku.”

Sylwester Wasiak(Administrator forum „Czwarty Wymiar”)

„Już czekam na festiwal a.d. 2018 z nadzieją, że znów przyjedzie Dijkman Watches!”

„Świetna robota - mam nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku”

Piotr Lipień(Współwłaściciel Premium Watch Service)

„Chciałbym raz jeszcze podziękować za zaproszenie na festiwal a także pogratulować organizatorom przygotowania całego wydarzenia. Świetna robota-mam nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku. Pozdrawiam.”

Nagrody
Pragnąc docenić kunszt i kreatywność producentów, we współpracy z naszymi sponsorami i członkami Jury wybierzemy najlepsze zegarki w swoich kategoriach, a zwycięzcy otrzymają nagrody AuroChronos.